COFFEEIN články

Alternatívne spôsoby prípravy kávy a ako si ich pripraviť

Peter Szabó | 18.08.2018

Názov alternatívne metódy prípravy kávy je tak trošku zavádzajúci, pretože sú to „alternatívy“ k espressu, ale mnohé z týchto metód vznikli ešte pred vynájdením espresso kávovaru. Tieto kávovary sú cenovo dostupnejšie ako drahé vybavenie na espresso a príprava kávy pomocou nich je zábava a aj rituál. Pomocou každej alternatívy dostaneme z kávy iné chute a vlastnosti, preto je každá metóda prípravy jedinečná. Tento článok teda bude venovaný „alternatívkam“ a návodom, ako pomocou nich pripraviť dokonalú šálku kávy.

Extrakcia

Príprava kávy je zábava, ale má určité pravidlá, ktoré treba dodržať pre vyťaženie maximálneho potenciálu chuti. Aby sme si mohli pripraviť vždy rovnako kvalitnú šálku kávy, tak potrebujeme vedieť, čo sa deje počas extrakcie.

Extrakcia je vlastne vyťaženie látok. Pri príprave kávy znamená extrakcia vyťaženie látok, ktoré sú v útrobách kávovníkového zrna. Toto vyťaženie látok prebieha vďaka čistej, horúcej vode, ktorá v tomto prípade pôsobí ako extrakčné činidlo.

Mohlo by vás zaujímať: článok „Voda - aká je pre kávu najvhodnejšia?“

Alternatívne spôsoby prípravy kávy a ako si ich pripraviť

Extrakcia kávy prebieha v dvoch fázach. Počas prvej fázy horúca voda obteká okolo častíc mletej kávy a z ich povrchu zmýva plyny a látky rozpustné vo vode. Počas druhej fázy sa voda dostáva do útrob pomletej kávy a z celulózy vyplavuje plyny, aromatické látky, a väčšinu látok rozpustných vo vode. Celý tento proces nám prebieha pred očami a túto fázu voláme „kvitnutie“. Pozor, extrakcia neprebieha rovnomerne počas celej prípravy kávy. Najviac látok rozpustných vo vode sa vyplaví do okolitého priestoru práve počas kvitnutia, čo je asi prvých 30 sekúnd prípravy.

Túto nerovnomernosť extrakcie môžeme najlepšie pozorovať pri príprave espressa. Prvých 10 – 15 sekúnd vyteká veľmi hustá hnedá tekutina, ktorá je priebehom extrakcie stále svetlejšia. Posledných 5 sekúnd tečie už len svetlohnedá voda, pretože väčšina látok rozpustných vo vode bola z celulózy vyplavená. Na mieru extrakcie má vplyv aj hrúbka mletia, teplota vody a miešanie počas extrakcie.

Hrúbka mletia

Logicky platí, že čím je kávovníkové zrno namleté jemnejšie, tým viac látok rozpustných vo vode z neho vieme vyťažiť. Vďaka jemnejšiemu mletiu máme viac častíc, ktoré sa dostanú do kontaktu s horúcou vodou, a tým pádom sa zvýši aj miera extrakcie.

Mohlo by vás zaujímať: článok „Všetko o mletí kávy a aku ju správne mlieť“

Alternatívne spôsoby prípravy kávy a ako si ich pripraviť

Teplota vody

Najviac látok rozpustných vo vode vyťažíme vodou, ktorá má 91 – 95 °C. Ak použijeme chladnejšiu vodu, tak nedostaneme z pomletých zŕn celý potenciál. Ak použijeme teplejšiu vodu, tak môžeme vyextrahovať aj kyseliny a alkaloidy, ktoré zapríčinia príliš horkú a trpkú chuť kávy. Teplota vody pri extrakcii je preto veľmi dôležitá! Pri extrakcii nejde len o teplotu vody, ale aj o teplotu kávovej kaše (hmota, ktorá nám vznikne po zaliatí vodou). Ak je okolie príliš chladné, tak sa zaliata káva môže rapídne schladiť a extrakcia môže byť neúplná. Pre udržanie stabilnej teploty preto odporúčam pred každou prípravou zohriať kávovar horúcou vodou (viac o tom pri jednotlivých spôsoboch prípravy nižšie v článku).

Miešanie počas extrakcie

Pri extrakcii kávy je veľmi dôležité, aby každá pomletá častica bola v kontakte s horúcou vodou. Len tak z nej dokážeme vyextrahovať všetky látky rozpustné vo vode. Aj keď kávu zalievate špeciálnou kanvicou a dostatočne turbulentne (krúživými pohybmi), tak sa vám nikdy nepodarí rovnomerne navlhčiť všetky častice mletej kávy. Práve preto sa kávová kaša počas extrakcie mieša. Predstavte si sáčok s ovocným čajom, ktorý voľne vložíte do priesvitnej kanvice s horúcou vodou. Vidíte ako zo sáčku pomaly prúdia látky rozpustné vo vode, ktoré ju pomaly zafarbujú. Ak zrazu začnete so sáčkom hýbať a kmitať, tak sa táto extrakcia výrazne urýchli. Práve toto sa deje aj pri miešaní kávovej kaše počas extrakcie. Voda sa dostane do kontaktu s väčším množstvom pomletých častíc, čím výrazne zväčšíte a urýchlite mieru extrakcie. Ak sa snažíte dosiahnuť stálu a konštantnú chuť vašich káv, tak by ste mali miešanie robiť vždy rovnako. Ideálne je používať rovnakú lyžicu / paličku na miešanie, rovnakú intenzitu, čas a pohyby pri miešaní.

Na záver by som k extrakcii a jej sile rád dodal, že nie vždy znamená silnejšia extrakcia aj lepšiu chuť nápoja. To, že dostanete zo zrna väčšinu látok, ešte neznamená, že káva bude chutiť lepšie. Bude chuťovo výraznejšia, to áno, ale neznamená to, že bude aj lepšia (alebo horšia). Tu asi použijem to staré klišé, ktorého som sa chcel vyvarovať – 100 ľudí, 100 chutí :-)

Alternatívne spôsoby prípravy kávy a ako si ich pripraviť

Možno som vám teraz dal „chrobáka do hlavy“ a máte v tom menej jasno ako na začiatku článku. Celý čas píšem o sile extrakcii a ako ju dosiahnuť a nakoniec napíšem, že väčšia extrakcia sa nerovná lepšia chuť. Aj tachometer auta má na sebe rýchlosti, ktorými nikdy nepôjdete. Sú úseky ciest, kde sú odporúčané rýchlosti a veľmi podobné je to aj pri príprave kávy. Máme ideálnu „rýchlosť“, teda mieru extrakcie, ktorá je vhodná na rôzne metódy prípravy. Táto „rýchlosť“ sa meria pomocou refraktometru, ktorý nám udáva % TDS v nápoji. SCAA vydalo ideálne % TDS na rôzne metódy prípravy, a preto vieme, čoho sa držať. Samozrejme, alternatívy sú práve o tom, že tieto pravidlá porušíte a experimentujete, skúšate a hráte sa. Raz dáte viac kávy, potom jemnejšie mletie, inokedy chladnejšiu vodu. Kombinácií je nekonečno a nikde nie je napísané, čo je to najsprávnejšie.

Ja vám prinášam návody na tie najznámejšie „alternatívky“ a údaje (ako je gramáž, teplota vody, množstvo a hrúbka kávy) čerpám z vlastných skúseností. Je to teda len jedna verzia a možnosť, ako si danú metódu môžete urobiť. Pri týchto metódach prípravy sa nikdy nebojte experimentovať a hľadať si vlastné cesty.

Návody na prípravu

--- VVYBAVENIE K „ALTERNATÍVKAM“ ---

Aj napriek tomu, že sú alternatívne metódy považované za finančne menej náročné, tak odporúčam trošku zainvestovať do svojho vybavenia. Zvýšite tým komfort prípravy a konzistentnosť. Ako prvé odporúčam kúpiť rýchlovarnú kanvicu s možnosťou nastavenia teploty (v našom e-shope môžete zakúpiť kanvicu s možnosťou nastavenia Brewista). Tieto kanvice majú aj špeciálny „labutí“ krk, vďaka ktorému je nalievanie vody presnejšie. A určite odporúčam kúpiť miniváhu alebo váhu Brewista Smart Scale, pomocou ktorej viete presne navážiť kávu, ale aj vodu.

French Press

Je to najjednoduchšia metóda prípravy kávy, ktorá je na trhu už vyše 100 rokov. Odporúčam ju hlavne milovníkom zalievanej kávy. Keďže pri nej kávu nefiltrujeme cez papierový filter, tak sa nám do nápoja vyplaví veľké množstvo olejov a tukov, čím dostaneme chuťovo silný nápoj s mohutným telom. Veľká výhoda oproti zalievanej káve je, že vďaka kovovému sitku – filtru, ktorý má French Press, odfiltrujete čiastočky mletej kávy, a tak nápoj nepreextrahujete.

Alternatívne spôsoby prípravy kávy a ako si ich pripraviť - French Press

Príprava

1) Dajte zohriať vodu v rýchlovarnej kanvici.

2) Kým sa voda zohrieva, tak si navážte zrnkovú kávu. Na 100 ml vody dávam približne 7 g kávy. Nebojte sa experimentovať s gramážou.

3) Pomelte kávu na stredne hrubé až hrubé mletie (viď článok „všetko o mletí kávy a ako ju správne mlieť“). Nebojte sa experimentovať ani s hrúbkou mletia.

4) Po tom, čo voda zovrela, prelejte cca 100 ml do French Pressu, aby sa zohrial.

5) Ak používate kanvicu s nastaviteľnou teplotou, tak ju nastavte na 96 °C. Ak nie, tak vieko kanvice po zovretí vody otvorte a počkajte cca 45 – 60 sekúnd.

6) Vylejte čistú vodu z French Pressu a nasypte do neho namletú kávu (povedzme, že ste si zvolili 14 g kávy = 200 ml vody).

7) Položte French Press na kuchynskú váhu a vynulujte ju.

8) Krúživými pohybmi môžete začať zalievať kávu v kávovare. Kávu zalejte vodou hmotnosti 100 gramov = 100 ml.

9) Po zaliatí počkajte 30 sekúnd, kým káva „kvitne“. Zatiaľ dajte zovrieť zvyšnú vodu v rýchlovarnej kanvici na 96 °C.

10) Premiešajte lyžičkou obsah kávovaru. Uistite sa, že miešanie nie je len povrchové.

11) Krúživými pohybmi turbulentne dolejte zvyšných 100 gramov vody a nasaďte viečko kávovaru. Pustite si stopky (Aj toto doliatie musí byť horúcou vodou, ktorá má okolo 95 °C.) Teplota vody z prvého zovretia už bude veľmi nízka, preto ju treba dať zovrieť, ako píšem v bode 9).

12) Keď stopky ukážu 4 minúty, tak stlačte filter, ktorým oddelíte namletú kávu od vody.

13) Obsah prelejte do predhriatej šálky (horúcou vodou z kanvice) a užite si vašu kávu.

Moka konvička

Túto metódu prípravy asi nikomu nemusím predstavovať, pretože sa nájde takmer v každej domácnosti. Za tento vynález môžeme byť vďační pánovi Alfonsovi Bialettimu, ktorý ešte v roku 1919 založil firmu na výrobu domácich potrieb z hliníku a iných kovov. Až v roku 1933 ukončil vývoj svojej moka konvičky, ktorú nazval Bialetti Moka. Celá konvička a jej princíp fungovania je veľmi jednoduchý. Je to určitá forma espressa, pretože aplikáciou tepla na spodnú časť konvičky dostávame do varu vodu. Táto voda previera cez sitko s natlačenou kávou a vyextrahovaná káva pretečie do hornej časti zbernej nádoby. Tlak, ktorý je počas extrakcie vyvinutý, je 1,5 barov. Podobne ako pri French Presse ani tu nie je žiadny papierový filter, a preto má káva z moka konvičky viac olejov, tým pádom má veľmi silné telo. Pri moka konvičke je intenzita chuti (teda % TDS) najväčšie zo všetkých alternatívnych metód, o ktorých píšem v tomto článku. Ako si pripraviť kávu cez tento vynález?

Alternatívne spôsoby prípravy kávy a ako si ich pripraviť - moka

Príprava

1) Dajte zohriať vodu v rýchlovarnej kanvici.

2) Kým sa voda zohrieva, tak si navážte zrnkovú kávu. Na 100 ml vody dávam približne 8 g kávy. Nebojte sa experimentovať s gramážou.

3) Pomelte kávu na stredne jemné mletie (viď článok „všetko o mletí kávy a ako ju správne mlieť“). Nebojte sa experimentovať ani s hrúbkou mletia.

4) Celý kávovar opláchnite a poumývajte v teplej vode, aby sa zohrial.

5) Do spodnej nádobky nalejte horúcu vodu z rýchlovarnej kanvice. (Moka konvičky majú rôzne veľkosti, preto sa nedá napísať presné množstvo vody. Práve preto platí, že na 100 ml vody ide 8 g kávy. Ak teda použijete 150 ml vody, tak dajte 12 g kávy.)

6) Namletú kávu presypte do sitka a veľmi jemne ju utlačte lyžičkou a zarovnajte.

7) Nasaďte vrchnú časť konvičky, zapnite sporák na maximum a položte konvičku na sporák.

8) Otvorte horný poklop, aby ste videli kedy začne vytekať káva.

9) Keď začne extrakcia a káva natečie do cca polovice vrchnej nádoby, tak znížte teplotu na sporáku na minimum.

10) Ihneď, ako začne vytekajúca káva bublotať, vypnite sporák a konvičku presuňte na vedľajšiu platňu, kde na ňu nepôsobí teplo.

11) Počkajte, kým je extrakcia ukončená a obsah prelejte do predhriatej šálky.

12) Bod č. 5 môžete robiť aj so studenou vodou, ale najlepšie skúsenosti mám, keď používam horúcu vodu z kanvice. Vďaka horúcej vode začne extrakcia kávy rýchlejšie a je prudšia.

Aeropress

Vyzerá to tak, že Aeropress je jednou z najmladších metód prípravy kávy. V roku 2005 prišiel na trh Alan Adler s patentom na tento jednoduchý kávovar, pomocou ktorého dokážete pripraviť výbornú kávu. Za posledné desaťročie sa stal Aeropress veľmi obľúbenou metódou prípravy kávy v domácnostiach, ale aj v moderných kaviarňach, kde sa neboja pripravovať kávu formou alternatív. Výhoda Aeropressu je skladnosť a jeho nízka váha, preto je výborný partner aj na cesty a dovolenky. Aeropress je v podstate umelohmotný valec, kde na jeden koniec umiestnime papierový filter s držiakom a pridáme požadované množstvo namletej kávy, ktorú potom zalejeme horúcou vodou. Druhá časť Aeropressu je tiež valec, ale má menší priemer a na jeho konci je guma. Pri príprave sa tento druhý valec s menším priemerom vloží do toho prvého, väčšieho, čím vznikne vzduchová bublina a podtlak. Následne rukami pretlačíte túto vzduchovú bublinu aj s vodou cez kávu a filter. Pri príprave kávy teda nepôsobí len gravitácia, ale aj tlak, ktorý je zhruba 0,70 barov. Vďaka papierovému filtru sa zachytí väčšina olejov, a preto je chuť kávy pripravenej cez Aeropress oveľa sladšia a jemnejšia (so slabším telom) než cez moku alebo French Press. Ako si pripravujem Aeropress?

Alternatívne spôsoby prípravy kávy a ako si ich pripraviť - Aeropress

Príprava

1) Dajte zohriať vodu v rýchlovarnej kanvici na 89 °C. Ak nemáte teplomer, tak po zovretí počkajte cca 2 minúty.

2) Kým sa voda zohrieva, tak si navážte zrnkovú kávu. Na 100 ml vody dávam približne 9 g kávy. Nebojte sa experimentovať s gramážou.

3) Pomelte kávu na stredné mletie (viď článok „všetko o mletí kávy a ako ju správne mlieť“). Nebojte sa experimentovať ani s hrúbkou mletia.

4) Celý kávovar opláchnite a poumývajte v teplej vode, aby sa zohrial.

5) Vložte papierový filter do držiaka na filter a poriadne ho opláchnite horúcou vodou (oplach papierového filtra sa robí preto, aby sme zmyli papierovú pachuť).

6) Zložte Aeropress tak, aby menší valec s gumou na konci bol tesne pod číslom 4 na stupnici väčšieho valca.

7) Postavte Aeropress zvislo a nasypte do neho namletú kávu. Trošku ním potraste, aby sa namletá káva rovnomerne rozložila.

8) Kávu zalejte vodou o teplote cca 88 °C. Vody nalejte toľko, aby hladina kávy bola tesne pod číslom 2 na stupnici.

9) Ihneď po zaliatí turbulentne pomiešajte celý obsah tak, aby sa každá čiastočka namletej kávy dostala do kontaktu s vodou. Po zamiešaní počkajte 30 sekúnd.

10) Počas čakania dajte dohriať vodu na teplotu cca 94 °C.

11) Keď uplynie 30 sekúnd, tak dolejte zvyšok vody tesne pod okraj Aeropressu. Po doliatí turbulentne premiešajte obsah a potom počkajte ďalších 30 sekúnd.

12) Nasaďte držiak na filter (aj s premytím papierovým filtrom) na Aeropress a počkajte 30 sekúnd.

13) Otočte Aeropress filtrom dolu do predom nahriatej šálky / nádoby a začnite tlačiť na valec. Extrakcia by mala trvať cca 30 sekúnd, takže netlačte príliš rýchlo, ani príliš pomaly. Keď započujete syčanie, tak ukončite extrakciu.

14) Odmontujte držiak aj s filtrom a nad košom dotlačte celý valec až do konca. Kávový puk vyletí do koša. Aeropress stačí umyť pod vlažnou vodou bez saponátu. Odporúčam kávovar umývať ihneď po príprave kávy.

15) Pri príprave používam „pravidlo 30“, takže vždy čakám 30 sekúnd a aj extrakcia je 30 sekundová. Aeropress je ale geniálny práve preto, lebo na neho neexistuje jediná správna cesta prípravy. Na internete môžete nájsť desiatky rôznych metód prípravy, kde sa ľudia hrajú s gramážou, hrúbkou mletia, teplotou vody a inými premennými. Nebojte sa experimentovať ani vy.

Hario V60

Slovo „hario“ v preklade znamená kráľ skla. Táto japonská firma bola založená už v roku 1921 v Tokyu. Jej zakladateľ, pán Hiromu Shibata, na samom začiatku vyrábal teplu odolné sklenené odmerky, skúmavky a iné sklenené vybavenie pre chemické laboratória. Po takmer 30-ročnom výskume a vývoji priniesli na trh 100 % prírodné teplu odolné sklo a v roku 1949 vypustila firma Hario prvý produkt do domácnosti – sklenenú nádobu na filtrovanie kávy – Syphon. Obľúbenosť tohoto kávovaru nasmerovala firmu na nový trh, a tak postupne začali vyrábať rôzne kávovary a príslušenstvo zo skla, ako napríklad ručný mlynček Skerton. Ďalší veľký míľnik firmy Hario bol v roku 2005, kedy na trh vypustili dripper na kávu s označením V60. Celý názov kávovaru je Vektor 60 pričom číslo 60 značí uhol dripperu. Dnes už firma Hario vyrába aj porcelánové a umelohmotné príslušenstvo a rôzne papierové filtre do svojich kávovarov. Chuť kávy pripravenej cez V60 je jemnejšia a ešte sladšia ako cez Aeropress, keďže extrakcia prebieha len pomocou gravitácie (pri rovnakom pomere kávy a vody). Ako si pripravujem kávu cez túto metódu ja?

Alternatívne spôsoby prípravy kávy a ako si ich pripraviť - Hario V60

Príprava

1) Dajte zohriať vodu v rýchlovarnej kanvici na 96 °C. Ak nemáte teplomer alebo kanvicu s nastaviteľnou teplotou, tak vieko kanvice po zovretí vody otvorte a počkajte cca 45 – 60 sekúnd.

2) Kým sa voda zohrieva, tak si navážte zrnkovú kávu. Na 120 ml vody dávam približne 10 g kávy. Nebojte sa experimentovať s gramážou.

3) Pomelte kávu na stredné mletie (viď článok „všetko o mletí kávy a ako ju správne mlieť“). Nebojte sa experimentovať ani s hrúbkou mletia.

4) Na prípravu kávy cez V60 budete potrebovať ešte jednu nádobu, do ktorej bude vytekať vyextrahovaná káva. Môže to byť väčšia šálka, čajník, alebo ideálne kanvica od Haria, ktorá je na to určená. (na fotkách)

5) Vložte papierový filter do dripperu a poriadne ho premyte horúcou vodou. Horúcou vodou zohrejte aj nádobu / pohár kam bude tiecť vyextrahovaná káva.

6) Pripravte si kuchynskú váhu a položte na ňu dripper s premytým filtrom aj nádobou, do ktorej bude tiecť káva.

7) Namletú kávu nasypte do drippera a trošku ním potraste, aby sa káva rovnomerne rozložila. Potom vynulujte váhu tak, aby ukazovala 0 (dripper s nádobou a kávou je už ale na váhe).

8) Vodou o teplote cca 95 °C krúživými pohybmi turbulentne zalievajte kávu, kým váha nebude ukazovať 120 gramov. Počkajte „magických“ 30 sekúnd. Počas čakania dajte dohriať vodu znovu na teplotu 95 – 96 °C.

9) Keď sa voda dohreje, tak krúživými pohybmi a turbulentne znovu zalejte kávu a zas nalejte 120 g vody (váha už bude dokopy ukazovať 240 g vody).

10) Ihneď po zaliatí premiešajte obsah dripperu tak, aby sa každá čiastočka namletej kávy dostala do kontaktu s vodou. Počkajte ďalších 30 sekúnd. Počas čakania dajte dohriať vodu znovu na teplotu 95 – 96 °C.

11) Keď sa voda dohreje, tak krúživými pohybmi dolejte zvyšných 120 g vody. Vo finále teda dostaneme 360 ml nápoja z 30 g kávy. Od prvého zaliatia do ukončenia extrakcie by príprava mala trvať 3 – 5 minút (záleží od hrúbky mletia).

Chemex

Chémia má dočinenia aj pri tejto metóde prípravy kávy. Dizajnovú sklenenú nádobu z teplu odolného skla totiž vyrobil nemecký chemik, pán Peter Schlumbohm, už v roku 1941. K výrobe kávovaru takýchto tvarov ho inšpirovala Erlenmeyerova skúmavka, s ktorou pracoval každý deň v laboratóriu. Stačilo len zúžiť pás, pridať drevenú rúčku a krásny prekvapkávač bol na svete. Je až neuveriteľné, že tento kávovar prežil všetky kávové „vlny“, rôzne konkurenčné prekvapkávače a instantné kávy. Dnes je táto metóda prípravy kávy veľmi obľúbená v domácnosti a aj v kaviarňach a jej štýlový dizajn zostane navždy nesmrteľný. Papierový filter pre Chemex je o 20 – 30 % hrubší, ako má V60. Hrubší filter teda zadrží veľké množstvo tukov, vďaka čomu dostaneme čistú a veľmi sladkú kávu so slabým telom (pri rovnakých parametroch). Aký je teda návod na prípravu?

Alternatívne spôsoby prípravy kávy a ako si ich pripraviť - Chemex

Príprava

1) Postup a príprava kávy cez Chemex je veľmi podobná ako pri V60. Ja osobne volím rovnakú gramáž, teda 30 g kávy na 360 ml vody.

2) Dajte zohriať vodu v rýchlovarnej kanvici na 96 °C. Ak nemáte teplomer alebo kanvicu s nastaviteľnou teplotou, tak vieko kanvice po zovretí vody otvorte a počkajte cca 45 – 60 sekúnd.

3) Kým sa voda zohrieva, tak si navážte zrnkovú kávu. Na 120 ml vody dávam približne 10 g kávy. Nebojte sa experimentovať s gramážou.

4) Pomelte kávu na stredne hrubé mletie (viď článok „všetko o mletí kávy a ako ju správne mlieť“). Nebojte sa experimentovať ani s hrúbkou mletia.

5) Vložte papierový filter do kávovaru tak, aby mal na jednej strane 3 listy a na druhej len jeden (ilustráciu, ako ich vložiť, nájdete aj na obale filtrov na Chemex). Filter poriadne premyte horúcou vodou. Vodu, ktorá pretiekla na dno, vylejte.

6) Pripravte si kuchynskú váhu a položte na ňu kávovar s už premytým filtrom.

7) Namletú kávu nasypte do kávovaru a trošku ním potraste, aby sa káva rovnomerne rozložila. Potom vynulujte váhu tak, aby ukazovala 0. (Na váhe teda bude Chemex s navlhčeným filtrom a mletou kávou. Váha bude ukazovať hodnotu 0 g.)

8) Vodou o teplote cca 95 °C okrúhlymi pohybmi turbulentne zalievajte kávu, kým váha nebude ukazovať 120 gramov. Počkajte „magických“ 30 sekúnd. Počas čakania dajte dohriať vodu znovu na teplotu 95 – 96 °C.

9) Keď sa voda dohreje, tak krúživými pohybmi a turbulentne znovu zalejte kávu a zas nalejte 120 g vody (váha už bude dokopy ukazovať 240 g vody).

10) Ihneď po zaliatí premiešajte obsah dripperu tak, aby sa každá čiastočka namletej kávy dostala do kontaktu s vodou. Počkajte ďalších 30 sekúnd. Počas čakania dajte dohriať vodu znovu na teplotu 95 – 96 °C.

11) Keď sa voda dohreje, tak krúživými pohybmi dolejte zvyšných 120 g vody. Vo finále teda dostaneme 360 ml nápoja z 30 g kávy. Od prvého zaliatia po ukončenie extrakcie by príprava mala trvať 3 – 5 minút (záleží od hrúbky mletia).

12) Ako môžete vidieť, môj postup prípravy pri V60 a Chemexe je veľmi podobný. Schválne používam rovnaké teploty, gramáže kávy a vody, aby som cítil rozdiel v chuti kávy, ktoré spôsobujú práve papierové filtre.

Cascara

Keď som chorý, tak vôbec nemám chuť na kávu, ale cítim, že potrebujem kofeín. Čierny a zelený čaj mi nechutia, ale niečo horúce a sladké by som veľmi rád popíjal. Tramtadadááá, je tu Cascara. Cascara je vlastne vysušená kávovníková čerešňa, ktorá je bohatá na antioxidanty, obsahuje kofeín a je veľmi, veľmi sladká. Chuť môže pripomínať šípky, jahody, maliny a rôzne ovocie (záleží od odrody kávovníka). Ako si môžete tento zázrak pripraviť aj vy?

Alternatívne spôsoby prípravy kávy a ako si ich pripraviť - Cascara

Príprava

1) Dajte zohriať vodu v rýchlovarnej kanvici na 96 °C. Ak nemáte teplomer alebo kanvicu s nastaviteľnou teplotou, tak vieko kanvice po zovretí vody otvorte a počkajte cca 45 – 60 sekúnd.

2) Pripravte si French Press a opláchnite ho teplou vodou.

3) Navážte si Cascaru (na 100 ml vody dávam 2,5 g Cascary).

4) Presypte Cascaru do French Pressu a zalejte ju vodou o teplote cca 95 °C.

5) Počkajte 2 minúty a potom celý obsah poriadne premiešajte.

6) Počkajte ďalšie 2 minúty a potom stlačte filter, ktorým oddelíte Cascaru od vody, čím ukončíte extrakciu.

7) Nápoj prelejte do predhriatej šálky.

 

COFFEEIN Elite - espresso zmes