Ako sa mení produkcia kávy na Kube?
Kuba je druhou najľudnatejšou krajinou Karibiku. Ostrov sa považuje za súčasť Latinskej Ameriky a nachádza sa pri strete severného Karibského mora, Mexického zálivu a Atlantického oceána.
Káva bola na Kube prvýkrát predstavená okolo roku 1748 a rýchlo sa stala jednou z jej hlavných komodít. Objemy produkcie dosiahli vrchol v 50. rokoch 20. storočia, odvtedy však došlo k výraznému poklesu jej produkcie.
Mnohí kľúčoví hráči s cieľom riešiť výzvy, ktorým čelia miestni farmári, čoraz viac investujú do kubánskeho kávového sektora s dôrazom na kvalitu a udržateľnosť.
Stručná história pestovania kávy na Kube
Podobne ako v mnohých iných krajinách, aj na Kube výrazne ovplyvnila zložitá história (konflikty) produkciu kávy.
Od 15. storočia do konca 90. rokov 19. storočia bola ostrovná krajina pod španielskou koloniálnou nadvládou. Hoci otroctvo bolo na Kube zrušené v roku 1886, USA ju okupovali až do roku 1902, kedy sa stala nezávislou.
Kávu na ostrov prvýkrát priniesol v roku 1748 José Antonio Gelabert, ktorý zo semien privezených zo Santo Dominga v Dominikánskej republike, založil prvú kávovú farmu mimo Havany.
Asi o 43 rokov neskôr prišli na Kubu francúzske koloniálne mocnosti utekajúce pred haitskou revolúciou a zaviedli formálnejšie poľnohospodárske postupy. Okrem toho francúzski kolonisti založili prvé kávové farmy na juhovýchode Kuby, zapísané do svetového dedičstva UNESCO.
V dôsledku toho nastal rozmach pestovania kubánskej kávy.
Produkcia kávy výrazne vzrástla počas 19. a začiatku 20. storočia. V polovici 50-tych rokov minulého storočia dosiahla celková produkcia rekord viac ako 20 000 ton ročne.
Rastie produkcia a spotreba
Začiatkom 20. storočia vzniklo na ostrove viac ako 150 kaviarní, ktoré ponúkali ikonické nápoje ako café cubano.
Po kubánskej revolúcii v roku 1959 však výroba výrazne klesla. Za novej komunistickej vlády bolo poľnohospodárstvo krajiny znárodnené a mnohé kávové farmy boli úplne vysadené inými plodinami. Okrem toho v roku 1962 USA uvalili obchodné embargo na všetok dovážaný tovar z Kuby, čo znamenalo menej potenciálnych kupcov kávy.
Popri tom aj káva bola na prídel. Napriek tomu zostala základom kubánskej kultúry a zohrávala dôležitú úlohu v spoločnosti.
Pomáhať oživiť sektor kubánskej kávy
Kvôli svojej zložitej minulosti sa sektor kávy na Kube v posledných rokoch zmenil.
V roku 2022 krajina vyprodukovala od 9 000 až do 11 000 ton kávy, pričom sa exportovalo približne len 1 500 ton arabiky.
Arabica predstavuje až 60 % trhu s kávou pestovanou na Kube, pričom zvyšných 40 % tvorí robusta. Najbežnejšie odrody arabiky sú Isla 6-14 a Isla 6-11, Bourbon a Caturra Rojo.
Nanešťastie sa však produkcia kávy nedokázala úplne odraziť od poklesu z 50. a 60. rokoch 20. storočia, a to z viacerých dôvodov.
Zachovanie biodiverzity a podpora trvalo udržateľnej hodnoty
Udržateľnosť je v kávovom priemysle už nejaký čas dôležitým faktorom a kubánsky kávový sektor nie je výnimkou. V roku 1959 malo iba 12 % krajiny lesné pokrytie. V posledných rokoch sa však krajina zaviazala k obnove lesov a ochrane biodiverzity.
Táto práca priniesla aj hmatateľný výsledok. Kuba je na piatom mieste v Indexe udržateľného rozvoja (SDI), čo je stupnica používaná na meranie ekologickej efektívnosti ľudského rozvoja.
Spôsoby spracovania
Vzhľadom na to, že v specialty káve čoraz viac prevládajú experimentálne techniky spracovania, stále viac výrobcov používa tieto metódy na vytváranie jedinečných chuťových profilov a zlepšovanie kvality.
Dôležité je tiež regulovať podmienky počas prepravy zelenej kávy. Keďže zásielky zvyčajne dorazia na miesto vývozu o tri až štyri týždne, je potrebné neustále monitorovať teplotu a vlhkosť, aby sa zachovala kvalita a čerstvosť.
Pohľad do budúcnosti
Kávový sektor si sľubuje veľa od výraznejšej podpory kubánskych producentov. Pomocou ich podpory by sa zlepšila kvalita, zväčšili by sa výnosy a farmári by ju mohli predávať na konkurenčnejších trhoch, čím by si zvýšil ich príjem.
S výrazným zameraním na ochranu životného prostredia a sociálnu udržateľnosť rastie potenciál pre návrat na úspešnú pozíciu na globálnom trhu.
Príbeh kubánskeho kávového sektora je príbehom odolnosti, adaptácie a revitalizácie. Po desaťročiach boja a so správnou mierou podpory boli miestni výrobcovia schopní spolupracovať s ostatnými zainteresovanými stranami na zlepšení kvality a udržateľnosti.
Zdroj: https://perfectdailygrind.com/2024/05/coffee-production-in-cuba-quality-sustainability/
Ak ste pri čítaní tohto článku dostali chuť na kávu, tak navštívte náš e-shop s kávou www.coffeein.sk a vyberte si čersvto praženú kávu z celého sveta. Teraz so zľavovým kódom BLOG10 získate navyše aj 10% zľavu na celý nákup.