Ako rozoznať nekvalitne upraženú kávu?

Peter Szabó - foto Peter Szabó
SCA roasting professional
COFFEEIN články 21.05.2024
Ako rozoznať nekvalitne upraženú kávu?

Väčšina bežných milovníkov kávy si zásoby dopĺňa v supermarketoch. Na pultoch je široká ponuka známych značiek, ktorých cveng doslova láka k nakupovaniu. Viaceré tieto kávy sú navyše k dispozícii za výhodné ceny, čo sa zdá byť nepriestrelná kombinácia. Avšak nie je to tak celkom pravda a nie je všetko zlato čo sa blyští. 

Paradoxne platí, že aj keď je na pultoch supermarketov široký výber káv, chuťovo sú si zväčša veľmi podobné a prepražené. Nepoznáte ich pôvod a zloženie a nepoznáte napríklad ani dátum praženia. V zásade je to presný opak toho, na čo narazíte v menších lokálnych pražiarňach kávy. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo je to tak? 

Supermarketové kávy a ich problém

Hlavný problém supermarketových značiek je v tom, že kávu potrebujú produkovať vo veľkom. Na to, aby pokryli gigantický dopyt, potrebujú produkovať tisícky ton produktu, a to tak, aby chutil rovnako aj o mesiac alebo o rok. Dosiahnu to jednoducho. Pozbierajú mnoho rôznych odrôd kávy z mnohých rôznych regiónov a ich chuťovú rozmanitosť potlačia alebo neutralizujú. 

A ako to dosiahnu? Používajú veľmi tmavé praženie, čo znamená, že výsledná chuť kávy bude veľmi horká.  V takom prípade chuťové nuansy zŕn zaniknú a káva sa stane konzervatívnou, sterilnou, jednoducho povedané prepraženou, spálenou a horkou. Zjedli by ste na uhoľ spálené hrianky? Že nie, tak prečo pijete prepraženú kávu? 

_Coffein Porovnavacia kampan_00151 Ako teda rozoznať nekvalitne upraženú kávu?

O (ne)kvalite veľa napovie už samotný obal kávy. Ak neobsahuje napríklad krajinu pôvodu, alebo základné údaje o mieste, kde sa káva pestuje, tak kupujete mačku vo vreci. Informácie o krajine pôvodu, nadmorskej výške, kde sa kávovníky pestujú, alebo aj metóda spracovania sú vždy uvedené na balíčku kvalitnej kávy.  Ak na balíku chýba aj dátum praženia kávy, tak si môžete byť takmer istý, že si kupujete starú a zvetralú kávu. Preto kupujte len kávu s jasným dátumom praženia, ktoré by nemalo byť staršie ako 3 mesiace.

Samotný pohľad na zrná o nich tiež napovie veľa. Ak sa pozriete na zrnká kávy a tie sú mastné a lesklé, tak máte dočinenie s prepraženou kávu. Ako sme už písali vyššie, tak pravdepodobne by ste nezjedli na uhoľ spálené hrianky, tak prečo potom pijete rovnako spálenú kávu? Horká chuť takejto kávy nepochádza zo samotných vlastností kávy, ale z prepraženia. Áno, káva má byť horká, ale ako kakao, či horká čokoláda. Nie ako uhlie.

 bad

(Takto vyzerá nesprávne upražená káva. Je olejnatá, čierna a mastná.)

kvalitne uprazena kava (Takto vyzerá správne upražená káva. Jej povrch je matný a farba rovnomerná.)

Prečo skúsiť malú pražiareň?

Malé pražiarne sa tým veľkým cenou nedokážu vyrovnať, fungujú totiž celkom inak. Na druhej strane však milovníkom kávy môžu ponúknuť niečo, čo veľké značky nedokážu. Čerstvosť, kvalitné zrná a jedinečný chuťový zážitok, ktorý je u každej kávy iný.

Kávy z lokálnych pražiarní sú vždy extrémne čerstvé a k zákazníkovi dorazia už pár dní po pražení. Tým pádom sú zrná oveľa voňavejšie a pôžitok z ich mletia a následného vychutnávania kávy je oveľa silnejší. 

Garancia vrátenia peňazí

To najlepšie na koniec. Cenový rozdiel medzi kávami známych supermarketových značiek a našimi kávami síce existuje, ale mnohokrát nie je veľmi veľký. Keď si to prerátate na jednu šálku kávy, váš dodatočný náklad bude len pár centov. Zvýšenie pomeru cena/kvalita však vystrelí do nebies.

A aby ste mali istotu, že ochutnaním kávy praženej na Slovensku netrafíte vedľa, tak Vám garantujeme vrátenie peňazí ak Vám naša káva nechutí*. 

Ak ste milovníkom kávy a chcete objaviť nový vesmír chutí kávy, tak teraz je jedinečná možnosť ochutnať kvalitnú, čerstvú a na Slovensku praženú kávu bez akéhokoľvek rizika. K tomu na váš prvý nákup získate 3 eurový zľavový kód a  5%-nú zľavu na všetky kávy, po tom ako sa u nás zaregistrujete. Všetky naše kávy nájdete na www.coffeein.sk

Ak ste pri čítaní tohto článku dostali chuť na kávu, tak navštívte náš e-shop s kávou www.coffeein.sk a vyberte si čersvto praženú kávu z celého sveta. Teraz so zľavovým kódom BLOG10 získate navyše aj 10% zľavu na celý nákup.

*garancia vrátenia peňazí platí v prípade ak neminiete z obsahu balíčka viac ako 20%