Pijete espresso alebo čiernu vodu?

Peter Szabó | 03.01.2012 COFFEEIN články
Pijete espresso alebo čiernu vodu?

V dnešných dňoch nájdeme na Slovensku kaviareň na "každom rohu". Mnoho podnikateľov si otvorí kaviareň bez znalosti alebo hlbšieho záujmu o kávu, a tak sa nám často stáva, že namiesto espressa dostaneme marketingový názov "pravé talianske espresso", čo v našej krajine znamená vaňu plnú čiernej horkej vody. Som toho názoru, že tá pravá kávová kultúra na Slovensko ešte nedorazila, a tak sa zákazník bojí vrátiť zlý nápoj. Tak, ako keď zlé jedlo v reštaurácii, tak by sme mali vrátiť aj zle podávanú kávu.

Čo je to espresso?

Espresso je koncentrovaný nápoj, ktorý sa vyrába pomocou espresso kávovaru. Vzniká pretlačením horúcej vody o teplote 89 - 95 stupňov celzia pod tlakom 9 barov cez 7 (+/- 1) gramov pomletej stlačenej kávy v páke. Ideálne espresso tečie z páky 25 sekúnd a má 30 mililitrov. Tlak pri zatláčaní kávy do páky by mal zodpovedať sile asi 20 kg. Teplota vody by mala byť konštantná počas celej doby extrakcie (toto docielite kvalitným kávovarom).

V porovnaní s inými spôsobmi prípravy kávy sa v espresse vďaka postupu a rýchlosti vylúhuje z kávy najviac chuťových a aromatických látok a minimum nežiadúcich zložiek. Výsledkom je jedinečný, silný a výrazný nápoj s jemne horkastou chuťou a s niekoľko milimetrov hrubou hustou krémovou penou - cremou.

Chuť výsledného nápoja závisí aj od ďalších faktorov - od druhu kávy (arabica, robusta, prípadne espresso zmes), konkrétnej odrody, spôsobu pestovania a spracovania a samozrejme aj spôsobu praženia - kávy na espresso sú väčšinou pražené tmavšie, na rozdiel od káv na filter.

Espresso nápoje

Ristretto

Robí sa zo 7 (+/- 1) gramov mletej kávy. Výsledný nápoj má objem 15 ml (g) a je to najsilnejší espresso nápoj. Pre prípravu tohto nápoja sa používa rovnaké množstvo kávy ako pri espresse, ale len polovičné množstvo vody, t. j. 15 ml.

Espresso

Robí sa zo 7 (+/- 1) gramov mletej kávy. Výsledný nápoj má objem 30 ml (g). Espresso je základom pre iné kávové nápoje, ako sú Cappuccino, Caffe Late, Espresso Macchiato, Latte Macchiatto, Caffe Frappé, Caffe Doppio, Espresso Lungo, Ristretto.

Doppio (dvojté espresso)

Robí sa zo 14 (+/- 1) gramov mletej kávy. Doppio má dvojitý objem ako espresso, t. j. 60 ml. V taliančine znamená doppio dvojitý a pre prípravu tohto nápoja sa používa dvojité množstvo kávy aj vody.

Ak vo vašom okolí nie je žiadna kaviareň, ktorá robí správne espresso, tak si ho môžete urobiť doma. Budete mať istotu, že bude použitá čerstvá káva, dobré mletie a čistá a čerstvá voda. Fotonávod a popis prípravy espressa nájdete TU.

 

COFFEEIN Elite - espresso zmes