COFFEEIN články

Voda - aká je pre kávu najvhodnejšia?

Peter Szabó | 24.07.2018

Až 98 % šálky kávy pripravenej cez niektorú z alternatívnych metód tvorí voda. Je teda logické, že kvalita a zloženie vody je veľmi dôležitý faktor, ktorý ovplyvňuje výslednú chuť kávy. Z akých látok je voda zložená a čo musíme sledovať pri jej výbere?

TDS (Total Dissolved Solids)

Je to množstvo všetkých organických a anorganických látok menších ako 2 mikrometre, ktoré obsahuje tekutina. Tieto látky sú napríklad fosfáty, dusičnany alebo sodík. Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že čím má voda väčší obsah TDS, tým je jej chuť výraznejšia. Meriame ju v miligramoch na 1 liter tekutiny. Hodnoty TDS dojčenskej vody je cca 140 mg / l, kým TDS perlivej minerálnej vody môže byť aj 2500 mg / l.

Tvrdosť vody

Tvrdosťou vyjadrujeme množstvo rozpustených minerálov vo vode. Najčastejšie sa jedná o oxid horečnatý a oxid vápenatý, ale voda obsahuje aj iné minerály. Podobne ako TDS aj tvrdosť vody sa meria v miligramoch na 1 liter tekutiny.

pH

Acidita alebo kyslosť. Je hodnota, ktorá vyjadruje, či vodný roztok reaguje kyslo alebo zásadito. Jeho hodnota je odvodená od hustoty vodíkového iónu.

Dokonalá voda na prípravu kávy je nasledovná

TDS: 120 – 140 mg
ph: 7,0
Tvrdosť: 70 – 90 mg

Voda - aká je pre kávu najvhodnejšia?

Ako si vybrať vhodnú vodu?

Teraz, keď už viete, aké hodnoty sledovať, máte úlohu trošku uľahčenú. Voda z kohútika je na prípravu kávy príliš tvrdá a obsah TDS je na úrovni 500 – 1500 mg / l. Všetko, samozrejme, závisí, v akom kúte krajiny žijete. Ak sa jedná o domácnosť, tak máme 3 lacné možnosti, ako sa dostať ku kvalitnej vode, ktorá je vhodná na prípravu kávy.

1) Filtračná kanvica

Túto formu úpravy vody asi nikomu nemusím predstavovať. Na trhu sú rôzni výrobcovia, tak si stačí len vybrať. Do kanvíc sa dajú vložiť rôzne filtre, ktoré majú rôzne stupne filtrácií. Odporúčam kanvicu Brita s filtrami Maxtra. Ročný náklad: cca 100 €.

2) Filtračný patrón

Ide o filtračný patrón, ktorý napojíte na prívod studenej vody, ktorý vedie do vodovodného kohútika. Funguje na rovnakej báze ako filtračná kanvica s tým rozdielom, že upravená voda vám vyteká už priamo z kohútika. Takéto patróny vyrába firma Brita či BWT v rôznych veľkostiach, ktoré si môžete určiť podľa vašej ročnej spotreby. Ročný náklad: cca 250 €.

3) Balená dojčenská voda

Najviac sa mi osvedčila dojčenská voda Saguaro. Má veľmi dobré zloženie a ideálne TDS. Cena 1 fľaše (objem 1,5 litra) je okolo 0,25 €, čo je skvelý pomer ceny a kvality (toto znie ako z reklamy na Lidl :-) kde ju teda, pochopiteľne, môžete dostať).

Ja viem, určite si poviete, že autor knihy žije kávou, a preto robí také „haló“ okolo kvality a výberu vody. Ak sa ale obzrieme, akú dlhú cestu naša káva prešla, tak by bolo hriechom pripraviť ju z nekvalitnej a tvrdej vody. Ak sa vám nechce strácať čas filtrovaním alebo montážou filtračného patrónu, tak majte v zásobe aspoň pár fliaš dojčenskej vody, ktorú budete používať len na prípravu kávy. Verím, že ak čítate tento článok, tak vás káva a jej príprava zaujíma natoľko, že výberu kvalitnej vody obetujete dostatok času.

 

COFFEEIN Elite - espresso zmes