Búrači kávových mýtov: Pravda o výberovej káve

Peter Szabó - foto Peter Szabó
SCA roasting professional
COFFEEIN články 07.06.2024
Búrači kávových mýtov: Pravda o výberovej káve

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete, no aj napriek jej obrovskej popularite koluje o nej množstvo mýtov. Výberová káva, známa svojou kvalitou a jedinečnými chuťovými profilmi, nie je výnimkou. Poďme sa spolu pozrieť na niektoré z najčastejších mýtov a odhaliť pravdu, ktorá sa za nimi skrýva.

Mýtus 1: Výberová káva je vždy príliš kyslá

Pravda: Jedným z najčastejších mýtov o výberovej káve je, že je vždy príliš kyslá. Kyslosť v káve nie je rovnaká ako kyslosť citróna alebo octu, ale skôr jemný, ovocný tón, ktorý dodáva káve sviežosť a komplexnosť. Káva je ovocie a ani maliny, čučoriedky, alebo ríbezle nie sú sladké ako cukor, ale majú určité tóny acidity. Preto aj acidita v káve je úplne normálna. Rôzne metódy praženia a prípravy môžu kyslosť zvýrazniť alebo potlačiť do úzadia, takže ak vám nevyhovuje kyslejšia chuť, vyberajte si tmavšie praženú kávu.

engin-akyurt-b6CCEsofl90-unsplashMýtus 2: Výberová káva je len pre odborníkov

Pravda: Aj keď výberová káva môže mať komplexnejší chuťový profil, nie je určená len pre znalcov. Každý môže oceniť jej kvalitu a jedinečné chute. Výberová káva je o objavovaní a skúšaní nových vecí. Pražiarne a kaviarne často ponúkajú degustačné balíčky káv alebo cupping sessions, kde si môžeš vyskúšať rôzne druhy kávy a zistiť, čo ti najviac chutí.

pexels-olly-3823540Mýtus 3: Výberová káva je vždy drahá

Pravda: Cena výberovej kávy môže byť vyššia ako u bežnej supermarketovej kávy, ale to neznamená, že musí byť vždy drahá. Cena odráža kvalitu zŕn, udržateľné metódy pestovania a férovú odmenu pre farmárov. Existujú však cenovo dostupné možnosti, ktoré vám umožnia vychutnať si výberovú kávu bez toho, aby ste museli minúť veľa peňazí. Skúste si zakúpiť kávu priamo od pražiarní alebo počas zliav a akcií. Napríklad naša pražiareň COFFEEIN ponúka 3 eur kredit na prvý nákup a 5% zľavu na celý nákup. Stačí sa u nás zaregistrovať.

rene-porter-pLPZjZL8cII-unsplashMýtus 4: Výberová káva musí byť pripravená zložito

Pravda: Hoci existujú sofistikované spôsoby prípravy kávy, ako je espresso, výberovú kávu si môžete pripraviť aj jednoducho. French press, AeroPress alebo dokonca V60 od haria môžu tiež priniesť vynikajúce výsledky. Kľúčom je kvalitná voda, správna mletie a čerstvosť kávových zŕn.

 

Mýtus 5: Tmavé praženie je najlepšie

Pravda: Preferencia tmavého alebo svetlého praženia je subjektívna a závisí od osobného vkusu. Niektorí ľudia majú radi bohaté, horké tóny tmavého praženia, zatiaľ čo iní uprednostňujú svetlé praženie, ktoré zvýrazňuje prirodzené chute kávových zŕn a je vhodnejšie na prípravu filtrovanej kávy. Ani jedno nie je „lepšie“ ako druhé, ide len o to, čo vám chutí viac.

alex-padurariu-VxtWBOQjGdI-unsplashZáver

Výberová káva je fascinujúci svet plný rôznorodých chutí a zážitkov. Búraním mýtov môžeme získať lepšie pochopenie a ocenenie tohto nápoja. Či už ste začiatočník, alebo skúsený kávový nadšenec, výberová káva má čo ponúknuť každému. Nebojte sa experimentovať a objavovať nové chute – každá šálka môže byť novým dobrodružstvom.

 

Ak ste pri čítaní tohto článku dostali chuť na kávu, tak navštívte náš e-shop s kávou www.coffeein.sk a vyberte si čersvto praženú kávu z celého sveta. Teraz so zľavovým kódom BLOG10 získate navyše aj 10% zľavu na celý nákup.