ÁZIA IDE BOMBY. NAŠA ĎALŠIA DIRECT TRADE KÁVA OD SLOVÁKA
Sme neskutočne hrdí na to, že súťažná káva na Slovak aeropress championship 2022 pochádzala z dielne našej pražiarne.
Počas kávového festivalu TWO COFFEE CHAMP 2022 sme na slepom teste rozdali stovky vzoriek z tejto kávy pripravenej cez V60. Až 90% ľudí hlasovalo, že sa jedná o nejakú Afriku. 8% hlasovalo za južnú Ameriku a len 2% uhádli ten správny kontinent, Áziu. Táto káva je tak čistá a iskrivá, že si ju ľahko môžete pomýliť s africkými kávami.
Je to káva z našej ďalšej direct trade spolupráce. Po Mariánovi z Vietnamu tu máme ďalšieho Slováka, ktorý sa pohybuje vo svete výberovej kávy. Tentokrát sa jedná o Luku, ktorý žije už 11 rokov v Indonézii. Pred pár rokmi sa rozhodol, že sa okrem korenia začne venovať aj káve. Začal objavovať farmárov z rôznych regiónov Indonézie.
Počas festivalu mi porozprával aj o tom, ako sa dostal konkrétne k tejto káve. Na jeho potulkách Sumatrou našiel desiatky drobných farmárov, ktorí pestovali výberovú kávu. Od týchto farmárov nazbieral zhruba 100 vzoriek káv. Všetky potom upražil na 3 odtiene a následne ich pripravoval ako V60, french press a klasický cupping. Vylučovacou metódou sa dostal k jedinej správnej.
Táto káva pochádza od farmára Hendru a jeho rodiny. Výberovej káve sa venujú už 11 rokov. Hendra dbá na udržateľnosť, preto hnojí jedine na prírodnej báze a vytvára si svoje vlastné komposty. Na farme vysádza rôzne stromy a rastliny a dbá o to, aby bola jeho farma pestrá čo sa týka fauny aj flóry.
Hendra spolupracuje aj s ďalšími farmárskymi rodinami z okolia. Spoločne sa tak dokážu posúvať a podržať. Vytvorili si určitú komunitu. Čo sa týka ohodnotenia zberačov a spracovateľov, tak na to je obzvlášť hrdý. Hovorí, že si jeho kolegovia zarobia lepšie ako doktori v hlavnom meste.
Tí najšikovnejší si vedia zarobiť až 30 mil. rupií mesačne! (cca. 2000 eur). Z tejto sumy dokážu uživiť celú svoju rodinu (majte ale na pamäti, že pracovný deň tu trvá 12 - 14 hodín).
Ochutnajte túto limitovanú kávu zo Slovensko - Indonézskej koprodukcie, čím priamo podporíte farmára Hendru a jeho kolegov.
100 % Arabika
Specialty grade - výberová káva
Odtieň praženia: City
Metóda prípravy: filtrovaná káva
Veľkosť balenia: 200 g (zrnková káva)
Doručenie zdarma
Pri objednávke nad 39,00 €
zľava 5% na celý nákup
pre registrovaných
3€ zľavový kupón
na Váš prvý nákup
30 g kávy na 450 ml vody (pomer 1:15)
23 klikov na comandante
96 stupňov voda
extrakcia 3 min.
- prvý nálev 60g vody a púšťam stopky
- druhý nálev je pri 30 sekundách a dolejem 90g vody (dokopy tam je 150g)
- tretí nálev je pri 1 min. a dolejem 100g vody (dokopy tam je 250g)
- štvrtý nálev je pri 1 min. 30 sek. a dolejem 100g vody (dokopy tam je 350g)
- piaty nálev je pri 2 min a dolejem 100g vody (dokopy tam je 450g)
- pri 2 min 30 sek. krúživými pohybmi pomiešam obsah drippera
Víťazné recepty Aeropress Champ 2022 s touto kávou sú:
1. miesto - Andrei Clenciu
- voda od BWT
- 18g kávy
- 26 klikov na Comandante
- 45 sec pre-infusion with 90 ml water (70 degrees) and 3 spins at the end
- Add water ( 90 degree) to reach 200 ml
- At 1min 30sec turn the Aeropress, 3 spins
- At 1min 45 sec start pressing until 2 min 10 sec.
2. miesto - Stanči Goga
- voda od BWT
- 15,5g kávy
- 15 clikov na comandante
- 1 filter premity 97 stupnovou vodou
- Klasicka metoda
- 1. Zalev 93 stupnov (60g vody) zatocit poriadne s vely setupom
- Pri 30s 2. Zalev (do 190g vody)
- Pri 1minute zatocit a zacat pretlacat…
- Koniec brewingu 1:30
- Pretlacanie vody zastavit pol centimetra pred filtrom
3. miesto - Lukáš Gašparík
Inverted aeropress, 86°c voda, 18g kávy,
- 40ml bloom do 30s, počas bloomu premiešame 10x,
- ďalej dolejeme do 110ml, pri 50s premiešame opäť a nasadíme vrch, vytlačíme vzduch a otočíme na dekanter.
- Potom pri 2 min začneme pretláčať a 2:15 skončíme, mali by sme mať okolo 85g kávy , ktorú dolejeme vodou na 155-160g
Recept od Filipa Lorinca
17 gramov kávy
30 klikov Comandante (stredne hrubé mletie)
240 ml prefiltrovanej vody (94 stupňov Celzia)
Nálevy:
0:00-0:30 50 ml (krúživý nálev a zamiešanie lyžičkou)
0:30-1:00 do 140 ml (krúživý nálev a zamiešanie celým dripperom)
1:00-1:30 do 240 ml (nálev do stredu a zamiešanie celým dripperom)
Výsledný čas extrakcie 2:45 až 3:00
Telo kávy je stredne silné iskrivé. Káva hrá od začiatku viacerými tónmi čerstvého ovocia, ktorú doprevádza sladkosť cukrovej trstiny. Dochuť kávy sa nesie v podobnom sladkom duchu a nájdeme v nej broskyňu s jemnou horkosťou karamelizácie.
Odrody kávovníkov Abyssinia, SL 88, Ateng Super sa pestujú v regióne Aceh v nadmorskej výške 1400 - 1600 m n. m. Kávovníkové čerešne sú spracované mokrou metódou a sušené 7 dní. Ručný zber a triedenie 2024.
REGIÓN: Stredný Aceh
FARMA: farmár Hendra + 11 farmárov z okolia
ODRODA: Abyssinia, Bourbon a Catimor
SPRACOVANIE: mokré - fully washed (wet hulled)
NADMORSKÁ VÝŠKA: 1400 - 1600 m n. m.
ZBER: ručný selektívny, 2024
Víťazné recepty Aeropress Champ 2022 s touto kávou sú:
1. miesto - Andrei Clenciu
- voda od BWT
- 18g kávy
- 26 klikov na Comandante
- 45 sec pre-infusion with 90 ml water (70 degrees) and 3 spins at the end
- Add water ( 90 degree) to reach 200 ml
- At 1min 30sec turn the Aeropress, 3 spins
- At 1min 45 sec start pressing until 2 min 10 sec.
2. miesto - Stanči Goga
- voda od BWT
- 15,5g kávy
- 15 clikov na comandante
- 1 filter premity 97 stupnovou vodou
- Klasicka metoda
- 1. Zalev 93 stupnov (60g vody) zatocit poriadne s vely setupom
- Pri 30s 2. Zalev (do 190g vody)
- Pri 1minute zatocit a zacat pretlacat…
- Koniec brewingu 1:30
- Pretlacanie vody zastavit pol centimetra pred filtrom
3. miesto - Lukáš Gašparík
Náš kamarát Ladislav Király z blogokave.sk pripravil dlhý rozhovor s Lukom o jeho príbehu a putovaní Indonéziou. Začítajte sa do neho pri šálke dobrej kávy.
Ako sa začalo tvoje svetobežníctvo?
Ešte počas štúdia v Holandsku som odišiel na šesťmesačnú stáž do thajského Bangkoku. V korporáte, ktorý vyrába interiéry do lietadiel, som robil finančného kontrolóra. Bolo to hektické, pretože som býval v okrajovej časti mesta, kde boli len nejaké tržnice a lokálne streetfoody. Po anglicky tam nikto buď nevedel, alebo sa v tomto jazyku nechcel zhovárať. Cítil som sa ako Alenka v ríši divov, ale nejako som to zvládol.
Po návrate ma začala lákať Južná Amerika a podal som prihlášku na výmenný študijný pobyt v Buenos Aires, kde ma aj vzali. Vtedy to však prišlo. Odrazu som z toho akoby nemal radosť a môj vnútorný hlas mi hovoril, že tam nemôžem ísť. Celú noc sa mi to hnalo hlavou a nespal som. Doslova som to nechal tak, že vesmír mi dá odpoveď. Strašne ma ťahalo späť do Ázie, akoby ma tam mala čakať životná cesta. Keď som to koordinátorom pre výmenné štúdium oznámil, chytali sa za hlavu. Vraj je už neskoro, Argentína je vybavená a v Ázii je všetko plné. Ja som však za nimi chodil dovtedy, kým sa to nepodarilo.
Predpokladám správne, že ťa poslali do Indonézie…
Áno. Koordinátori obtelefonovali univerzity v Ázii a priniesli mi fantastické správy. Našli mi extra miesto na univerzite v krásnom sultánskom meste na strednej Jáve zvanom Yogyakarta. Mne bolo jedno, do ktorej časti Ázie pôjdem a napokon z toho bola Indonézia. Bral som to ako dôkaz toho, že tam na mňa určite niečo čaká. Dá sa to povedať aj tak, že Indonézia si ma sama pritiahla.
Čo je na Indonézii také čarovné?
Podľa mňa do veľkej miery ľudia. Indonézania sú obrovskí srdciari, aj keď samozrejme nie všetci. Sú veľmi priateľskí, hraví, spontánni, skromní, usmievaví, tolerantní, mierumilovní, žijú pre prítomný okamih a majú zmysel pre pomoc druhým. Plno pozitív, nie? Indonézia má inak 300 rôznych etnických skupín a každé etnikum má svoje zvyky, svoju reč, tradície, hudbu, odevy a jedlo. Je to vlastne akoby 300 krajín v jednom štáte, ktoré sú rozložené na 16 000 ostrovoch. Detailnejšie spoznanie tohto všetkého by netrvalo celý život, ale veľa, veľa životov. Ja však mám pocit, že som tu v niektorom z minulých životov už možno bol a teraz som si doprial ďalší. Žartujem. No a okrem toho mi samozrejme učarovala príroda a jej neuveriteľná rôznorodosť.
Indonézčanov si vychválil, ale počul som aj o ich horšej stránke. Napríklad o tej, že nie sú príliš spoľahliví a zodpovední.
Je to tak. Zásadný rozdiel oproti nám je v tom, že ľudia v Indonézii žijú v teplúčku a zrelaxovaným životným štýlom. Miestami ich voláme „lemurkovia“. Mnohí majú problém s dodržiavaním termínov a s nespravením vecí včas. Keď nedodržia dohodu, ani nemajú pocit zlyhania. Ich obľúbený výraz je besok saja, čo znamená, že stačí zajtra. Problém je v tom, že z jedného besok saja vie vzniknúť posunutie o pár dní alebo aj týždňov. Jednoducho sa treba často pripomínať.
Celý rozhovor nájdete na www.blogokave.sk